12 Јули, 2020
0.0433

Димитров по ратификацијата на договорот - Да не се поттикнува непријателство

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија побара да не се поттикнува непријателство, туку да се задржат пријателски односи со соседите. 

Димитров истакна дека Договорот ги покрива нашите најважни национални интереси, а ги содржи и бугарските интереси. Овој ден има убава симболика, на денешен ден Бугарија ја призна Република Македонија, изјави Министерот за надворешни работи, Никола Димитров пред гласањето за ратификација на договорот со Бугарија.

„Факт е дека ниту ние, ниту Бугарија не сме целосно среќни, но исто така факт е дека двете држави растат. Праќаме сигнал дека може да се однесуваме европски“, вели Димитров.

Според Димитров, договорот предвидува сестрани односи, развој на соработка за мир и стабилност во регионот, проширување на транспортните врски, активна соработка во културата, образованието и заеднички чествувања на историски настани и личности.

Димитров повика да не се поттикнуваат непријателски дејствија и рече дека е важно кон соседите да се однесуваме пријателски.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа во Собранието при ратификување на договорот со Бугарија.

„Ќе беше убаво опозицијата да биде тука, во следниот период очекуваме кооперстивност од нивна страна“, рече Димитров.


Можеби ќе ве интересира

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков

СЕ РАЗГАЛУВА ДУШАТА: Погледнете ги овие прекрасни сончогледи

СЕ РАЗГАЛУВА ДУШАТА: Погледнете ги овие прекрасни сончогледи

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на Граѓанинот против Мафијата

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на Граѓанинот против Мафијата

СМИРЕН РАБОТНИК НА НИВАТА БОЖЈА - Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

СМИРЕН РАБОТНИК НА НИВАТА БОЖЈА - Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

НЕДЕЛЕН ФАКТОР: Рециклирана 2016-та, Груевизмот уште цвета?

НЕДЕЛЕН ФАКТОР: Рециклирана 2016-та, Груевизмот уште цвета?

НОВИ СНИМКИ: Мицкоски разговара за Законот за ЈО со осуммината исклучени пратеници од ВМРО

НОВИ СНИМКИ: Мицкоски разговара за Законот за ЈО со осуммината исклучени пратеници од ВМРО

МВР УШТЕ НЕ ГО НАЈДЕ ПАНЧЕВСКИ - и денеска нема трага од екс претседателот на Кривичен суд

МВР УШТЕ НЕ ГО НАЈДЕ ПАНЧЕВСКИ - и денеска нема трага од екс претседателот на Кривичен суд

ЗАЕВ: Најмногу се изгоревме со поддршката за Рамиз Мерко

ЗАЕВ: Најмногу се изгоревме со поддршката за Рамиз Мерко