10 Декември, 2018
0.3171
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Димитров по ратификацијата на договорот - Да не се поттикнува непријателство

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија побара да не се поттикнува непријателство, туку да се задржат пријателски односи со соседите. 

Димитров истакна дека Договорот ги покрива нашите најважни национални интереси, а ги содржи и бугарските интереси. Овој ден има убава симболика, на денешен ден Бугарија ја призна Република Македонија, изјави Министерот за надворешни работи, Никола Димитров пред гласањето за ратификација на договорот со Бугарија.

„Факт е дека ниту ние, ниту Бугарија не сме целосно среќни, но исто така факт е дека двете држави растат. Праќаме сигнал дека може да се однесуваме европски“, вели Димитров.

Според Димитров, договорот предвидува сестрани односи, развој на соработка за мир и стабилност во регионот, проширување на транспортните врски, активна соработка во културата, образованието и заеднички чествувања на историски настани и личности.

Димитров повика да не се поттикнуваат непријателски дејствија и рече дека е важно кон соседите да се однесуваме пријателски.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа во Собранието при ратификување на договорот со Бугарија.

„Ќе беше убаво опозицијата да биде тука, во следниот период очекуваме кооперстивност од нивна страна“, рече Димитров.


Можеби ќе ве интересира

Сашо Богоески ослободен за убиството на провалникот

Сашо Богоески ослободен за убиството на провалникот

Верува ли Заев дека Груевски ќе биде екстрадиран?

Верува ли Заев дека Груевски ќе биде екстрадиран?

Ѓорѓи Спасов сред дебата за уставни измени: Каракачанов се плаши да не остане без парите за бугарски пасоши

Ѓорѓи Спасов сред дебата за уставни измени: Каракачанов се плаши да не остане без парите за бугарски пасоши

Што го тера Јоханес Хан да не верува во екстрадицијата на Груевски?

Што го тера Јоханес Хан да не верува во екстрадицијата на Груевски?

Средба која предзвикува големо внимание: Катругалос - Нимиц - Помпео

Средба која предзвикува големо внимание: Катругалос - Нимиц - Помпео

Започна штрајкот со глад во Идризово

Започна штрајкот со глад во Идризово

Германија на големо враќа македонски азиланти со чартер-летови

Германија на големо враќа македонски азиланти со чартер-летови

Села ја поддржа евентуалната амнестија на затворениците

Села ја поддржа евентуалната амнестија на затворениците

НА 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДЕ „ЖЕШКО“ ВО СОБРАНИЕ: Што најави Џафери?

НА 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДЕ „ЖЕШКО“ ВО СОБРАНИЕ: Што најави Џафери?