26 Јули, 2021
0.0177

Димитров се пожали дека од Договорот за добрососедство не е ништо исполнето

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2021

Бугарскиот историчар Ангел Димитов вели дека не е исполнето ништо од договорот кој Македонија и Бугарија го потпишаа. 

Според него, има огромен застој по сите точки. 

„Во Договорот за добрососедство не е ништо исполнето, така што претпоставувам дека Скопје ќе направи напори за да покаже дека има желба за да постигне некаков напредок во другите сфери како инфраструктурата и.т.н. По сите области во договорот, застојот е неверојатен“, изјави копретседателот на македонско-бугарската комисија за историја Ангел Димитров.

Во октомври ќе има нов состанок на мешовитата  комисија за историски прашања.  Последниот состанок на комисиите беше пред една седмица, но немаше напредок. Копретседателот на македонската комисија Драги Ѓоргиев тогаш изјави дека македонската страната, дала предлози засновани на современите разбирања за историското образование подржани од Советот на Европа и УНЕСКО во кој се уважуваат различните погледи и толкувања за минатото и кој се покажале како применливи во надминување на спорови кои произлегуваат од различното толкување на минатото, но бугарска страна не ги прифатила. 

Мнозинството Бугари не се согласуваат Бугарија да прави отстапки во спорот со Македонија, покажа телефонска анкета на агенцијата за истражување на јавното мислење „Галуп“, цитирана од бугарската телевизија „Нова“.

70 отсто од испитаниците се против Бугарија да го укине ветото за пристапување на Македонија во Европската унија, а 20 проценти имаат спротивно мислење. Останатите се двоумат. Анкетата е направена помеѓу 14 и 16 јуни меѓу 890 возрасни Бугари.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Бројот на активни се искачи на 310

Бројот на активни се искачи на 310

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО