19 Април, 2018
0.0570

Димитров за Клик Плус: Мора да сме оптимисти и да внимаваме на идентитетските прашања

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостувањето во емисијата Клик Плус на ТВ21 посочи дека треба да имаме оптимистички пристап во спорот за името со надеж дека се што нашата држава може да направи ќе придонесе во негово решавање со внимавање на идентитетските прашања кои мора да се зачуваат, но и реалисти дека процесот може да заврши неуспешно доколку кај другата страна се исправи нова пречка од некоја грчка политичка струја. 

Димитров истакна и дека медијаторот Метју Нимиц е поканет и охрабрен да ја постави рамката на преговори што ќе даде надеж за суштински напредок и постои подготвеност и министрите да се вклучат директно покрај преговарачлиот назначен тим што претходно се нема случено.

Во продолжение погледнете го целосното интервју на Димитров за Клик Плус.


Можеби ќе ве интересира

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато