19 Февруари, 2019
0.3292
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во Собранието на СДСМ им порача дека не можат да прават што сакаат, и дека редот мора да се почитува. 

„Јас сум претседател на Комисија за прашања на избор и именување во чија надлежност се овие точки. Не дека немаат право колегите координатори пратеници да објавуваат оглас. Имаат, но редот на нештата значи, барем да не информираат дека ќе ги поднесат точките за да бидам во тек“, вели Димовски. 

Димовски додаде дека дневниот ред го виделе пред 5 минути кога почнала седницата и дека не е во ред координаторот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да не биде известен што точно ќе се дискутира на седницата.

„Ниту јас сум информиран како некој одговорен на надлежно работно тело, ниту Мицевски е информиран дека се планира на денешната седница да се ставаат овие точки. Реагирам не дека не треба да се стават. Реагирам дека ова е уште еден симптом дека малце се залетува работата“, изјави Димовски.

Пратеникот рече дека мора да се почитува редот на Собранието, нагласувајќи дека владејачкото мнозинство мора да се консултира со опозицијата.

Можеби ќе ве интересира

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи