22 Април, 2019
0.0259

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во Собранието на СДСМ им порача дека не можат да прават што сакаат, и дека редот мора да се почитува. 

„Јас сум претседател на Комисија за прашања на избор и именување во чија надлежност се овие точки. Не дека немаат право колегите координатори пратеници да објавуваат оглас. Имаат, но редот на нештата значи, барем да не информираат дека ќе ги поднесат точките за да бидам во тек“, вели Димовски. 

Димовски додаде дека дневниот ред го виделе пред 5 минути кога почнала седницата и дека не е во ред координаторот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да не биде известен што точно ќе се дискутира на седницата.

„Ниту јас сум информиран како некој одговорен на надлежно работно тело, ниту Мицевски е информиран дека се планира на денешната седница да се ставаат овие точки. Реагирам не дека не треба да се стават. Реагирам дека ова е уште еден симптом дека малце се залетува работата“, изјави Димовски.

Пратеникот рече дека мора да се почитува редот на Собранието, нагласувајќи дека владејачкото мнозинство мора да се консултира со опозицијата.

Можеби ќе ве интересира

Пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа