28 Март, 2020
0.0331

Димовски: Немаше гласање за Законот за советот на јавни обвинители, вратете ги снимките назад

Објавено во: Македонија 16 Февруари, 2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски вели дека Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, и рече дека за законот треба бадентерово мнозинство.

„И самиот Џафери кога најавуваше дека ќе се гласа со апсолутно мнозинство, рече дека треба дополнително бадентер. Ние го забележавме овој пропуст, но чекавме да се распушти Собранието и да ја известиме јавноста“, вели пратеникот. 

Од партијата го повикаа претседателот Стево Пендаровски да не го потпише овој закон. 

Рече дека Џафери направил хаос, но добро е што ова е крај, затоа што конечно завршило неговото катастрофално претседавање со Собранието.

„Немаше гласање за Законот за советот на јавни обвинители, вратете ги снимките назад, ќе видите, немаше бадентер, овој закон не донесен. Овој неуспешен ден е завршен за хунтата на власта“, рече Димовски.

Собранието попладнево се распушти. 

Можеби ќе ве интересира

Стевчо Јакимовски со погрдни зборови по Горазд Чомоски по интервјуто со Мицкоски, ЗНМ со осуда

Стевчо Јакимовски со погрдни зборови по Горазд Чомоски по интервјуто со Мицкоски, ЗНМ со осуда

Заев: Избори во јули, август не е возможно

Заев: Избори во јули, август не е возможно

Помпео: Во понеделник знамето на Македонија за прв пат пред седиштето на НАТО

Помпео: Во понеделник знамето на Македонија за прв пат пред седиштето на НАТО

Османи: Ако треба ќе најдеме преговарач што е технички, непартиски

Османи: Ако треба ќе најдеме преговарач што е технички, непартиски

СТРАВ ОД КОРОНАВИРУС: Од Скопје заминале во викендички во Винце

СТРАВ ОД КОРОНАВИРУС: Од Скопје заминале во викендички во Винце

ПРИКАЗ ПО ОПШТИНИ: Во Карпош има најмногу заболени од Ковид 19

ПРИКАЗ ПО ОПШТИНИ: Во Карпош има најмногу заболени од Ковид 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија влезе во НАТО, за Шекеринска денот ќе остане во историјата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија влезе во НАТО, за Шекеринска денот ќе остане во историјата

ФОТОГАЛЕРИЈА: Граѓаните никаде не одат без маски

ФОТОГАЛЕРИЈА: Граѓаните никаде не одат без маски

Шекеринска: Влеговме под чадорот на колективната безбедност кој штити милијарда луѓе

Шекеринска: Влеговме под чадорот на колективната безбедност кој штити милијарда луѓе