20 Март, 2023
0.0254

Дипломатска офанзива: ЕУ бара од БиХ да воведе визни санкции за Русија

Објавено во: Балкан 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Француската амбасадорка Кристин Тудик ја заврши дводневната посета на Бања Лука со средба со претседателот на Република Словачка, Ненад Стевандиќ.

- Се сретнав со претседателот Додик, премиерот, министерот за внатрешни работи, образование... За да ги подобриме нашите билатерални односи, особено на полето на економијата, каде што Франција не го зазема местото што треба. Разговаравме и за кандидатскиот статус што БиХ го доби во декември. Сега е време Босна и Херцеговина, особено РС, да се потруди да ги развие работите во оваа насока. Нашата желба може да се сумира во една изрека – помогни ни да ти помогнеме. Претседателот Додик се обврза да ми помогне во две области, потпишувањето на Договорот со Француската агенција за развој и развој на францускиот јазик - рече Стевандиќ.

Стевандиќ вели дека на соговорниците им пренел дека Република Српска сака да работи на релаксација на односите, економски развој, што би било амортизер за надминување на сите разлики во Босна и Херцеговина.

- Објаснив зошто во некои ситуации се однесуваме така што добиваме критики. Важно е да се отвори дијалог - рече тој.

Тој изрази надеж за подобро разбирање.

Босна и Херцеговина мора да ја усогласи својата визна политика со Европската унија, се нагласува во Извештајот за напредокот.

Амбасадорот потврди дека ЕУ побарала воведување визи за руските граѓани, но и за другите земји, поради многуте пристигнувања на луѓе без визи, кои само „слетуваат во ЕУ и прават проблеми“.

- Одговорот е едноставен. Кога велиме европското законодавство да се усвои, тоа вклучува се. Можам да зборувам за Франција. Господинот Сатлер се сретна со Конаковиќ и јасно е дека законската регулатива вклучува се - рече Стевандиќ.

Во Извештајот и напредокот на Европската комисија се наведува дека Босна и Херцеговина треба да воведе визи за Русија.

Претседателот на Народното собрание на Република Српска, Ненад Стевандиќ, по разговорот со француската амбасадорка во Босна и Херцеговина, Кристин Тудик, беше прашан за визната политика на Босна и Херцеговина и дали дипломатите на ЕУ лобираат за санкции против Русија.

- Сакав да ги избегнам овие прашања. Имам неколку мејлови од колеги од Парламентот на ЕУ. Неприфатливо е да се врши притисок на теми за кои не се согласуваме. Нема услови да го започне процесот - заклучува Стевандиќ.

Во последните заклучоци на Европскиот совет од декември минатата година, во кои на БиХ и беше доделен кандидатски статус, се споменува и потребата од усогласување на визниот режим со ЕУ и примена на рестриктивни мерки. Иако Русија не се споменува по име, од контекстот може да се заклучи дека се работи за таа земја, пишува „Независне новине“. Тие додаваат дека ставот 92 од БиХ бара целосно спроведување на санкциите, додека ставот 89 зборува за потребата од усогласување на визната политика на БиХ со ЕУ.

Кон крајот на април, група европарламентарци доаѓа во Бањалук, најави Стевандиќ. Тие ќе разговараат и за тешките теми за наследството и процесот на патот кон ЕУ.

- Се обидуваме да се фокусираме на приказната дека овде не сме баш во судир, дека пукаме еден во друг со каење - истакнува Стевандиќ.

Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора