21 Септември, 2018
0.2624
    ALK 8001    -0.04%     CEVI 1000    0%     KMB 5174.05    0.15%     MPOL 314    0%     MPT 47001    -1.55%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     UNI 2331    0.03%

ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА: Грција протерува руски аташеа кои сакале да го урнат договорот со Македонија

Објавено во: Балкан 11 Јули, 2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца за активности затоа што имало индиции дека тие сакале преку свои контакти да го „урнат“ реализирањето на договорот од Преспа со Македонија, објави денеска грчкиот весник Катимерини.

Засега нема официјaлeн коментар од грчките власти, како и од руската амбасада во Атина. Според Катимерини, Атина го презела овој потег откако почувствувала обиди на руските дипломати да го поткопаат Договорот со Македонија, за спорот околу името.

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека ќе реагира на протерувањето на двајца руски дипломати од Грција, објави руската новинска агенција Интерфакс. Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца за активности што не се во согласност со нивниот статус, објави претходно денеска грчкиот весник Катимерини. Според весникот, Атина го презела овој потег откако ги почувствувала обидите на руските дипломати да го поткопаат Договорот со Македонија, за спорот околу името.

Можеби ќе ве интересира

ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката

ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката

СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија

СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија

Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година

Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи