21 Септември, 2021
0.0308

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

Објавено во: Балкан 28 Јули, 2021

Златко Белиќ од Горњи Милановац, кој имал 52 години, се удавил под ужасни околности на „проколнатата плажа“ во Сарти, каде само овој месец се удавија околу десет лица!

Како што пренесува Блиц.рс, според локалните медиуми, само минатиот викенд, две лица се удавиле на таа плажа, каде животот сега го загуби и техничкиот директор на компанијата „Рудник“. Златко, иако, како што рекоа неговите колеги, е добар пливач, се удавил во плиткото! Се сомневаат дека струи и големи бранови го влечеле во вода.

За локалното население, оваа „опседната плажа“ е позната по феноменот "Rip Current".

„До 12 часот морето е мирно и тогаш е можно да се плива, но само во аглите на плажата, не во средина, бидејќи струјата прави депресии поради што губите тло под нозете“, напиша српски државјанин ГЦ на Фејсбук како коментар за веста за смртта на Белиќ.

Локалните медиуми наведуваат дека на градската плажа во Сарти, многу е важно да се биде претпазлив и да се препознае феноменот "Rip Current". Како што објаснуваат, изгледа како да се појавува „лента“ во морето, видена од копното поради разбрануваното море.

„Ако некое лице го влече струја на тоа место, го влече на отворено море, а не на длабочина“, наведуваат локалните медиуми.

Како што објаснуваат, ако се најдете во оваа ситуација, многу е важно да бидете смирени, да ја држите главата над вода и никогаш да не пливате кон брегот.

Дури и професионалните пливачи тогаш не можат да излезат. Иако се чини застрашувачки, потребно е да се остави „водата да ве носи“. Во одреден момент, струјата ќе попушти, пливачот ќе биде исфрлен во близина на брегот и тогаш останува само да се плива исклучиво паралелно со крајбрежјето, а не кон него “, ги наведуваат локалните медиуми советите на спасувачите од Грција.

Препораката на спасувачите е да се обрне внимание на црвеното знаме, што значи да не се влегува во морето, поради јачината на струјата и големината на брановите. Особено е важно да обрнете внимание ако се најдете на ваква плажа со деца.

„Ова предупредување не се однесува само на неискусни пливачи, туку и на други, искусни пливачи“, објавија грчките медиуми.

Повеќе детали на Блиц.рс

Фото: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда