12 Декември, 2018
0.3630
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Објавено во: Финансии 20 Септември, 2018

Следен пат кога нешто ве мрзи направете го ова. Сигурно ви се случило да прелистате сто слики на Инстаграм наместо да направите нешто корисно. Има лек и за тоа. Овој директор дава совет како да ја одржите продуктивноста и да се спасите од мрзата. 

Кевин Систром е основач и директор на Инстаграм кој вели дека најважниот еден час за него е наутро. Тогаш вежба 60 минути. Се буди секое утро и вози велосипед. Вели дека еден ден ќе ги помине и најтешките тури во Франција. 

Тој вежба наутро за да биде попродуктивен. 

Но, како му успева ова кога цел ден е зафатен со обврски?

Тој има правило на пет минути. 

Има правило со кое се ослободува од одолговлекување и мрзливост. 

„Ако нешто не сакате да го работите, а знаете дека би требало, тогаш склучете договор сами со себе тоа да го правите 5 минути. За 5 минути ќе заборавите дека себе сте си дале рок и ќе завршите“ - вели тој. 

И тоа е точно. Сетете се колку пати сте сфатиле дека за да завршите нешто треба да почнете. И тоа е најтешкиот дел, да се мотивирате себе. Ќе треба да работите само 5 минути и тоа се првите чекори.

Можеби ќе ве интересира

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Почнал како работник, а денес има 74 вработени