27 Октомври, 2021
0.0193

ДИРЕКТОРОТ НА МОДЕРНА СО ОПТИМИСТИЧНА ИЗЈАВА: Враќање на старото „нормално“ за точно една година од сега

Објавено во: Свет 23 Септември, 2021

Извршниот директор на фармацевтскиот гигант Модерна, Стефан Банцел изјави дека пандемијата на корона вирусот ќе заврши за една година, имајќи предвид дека зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални акции.

-Ако го погледнете проширувањето на производствениот капацитет во индустријата во последните шест месеци, до средината на следната година, треба да има доволно дози за сите на овој свет да бидат вакцинирани. Бустер дозите исто така треба да бидат можни до потребниот степен, рече Бансел во интервју за Neue Zürcher Zeitung.

Вакцинацијата наскоро ќе биде можна дури и за новороденчиња, рече тој.

-Оние кои не се вакцинирани ќе бидат имунизирани природно, бидејќи варијантата на делта е многу заразна. Во овој случај, ќе завршиме со ситуација слична на ситуацијата со грип. Или може да се вакцинирате и да имате добра зима. Или не се вакцинирајте и ризикувајте да се разболите и можеби да завршите и во болница “.

На прашањето дали тоа значи враќање во нормала во втората половина од годината, тој рече: „Од денес, за една година, претпоставувам“.

Бансел рече дека очекува владите да одобрат бустердоза за луѓето кои се веќе вакцинирани, бидејќи пациентите со висок ризик кои се вакцинирани минатата зима „несомнено“ имаат потреба од освежување.

ФОТО: Твитер

Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток