25 Март, 2018
0.0606

ДИСКРИМИНАЦИЈА ИЛИ НЕ: Град каде има тролејбуси само за жени

Објавено во: Балкан 19 Септември, 2017

Два розови тролејбуси, кои се наменети само за жени од синоќа се во употреба во градот Малатија во Турција. 

Весникот „Хуриет дејли њуз“ пишува дека новите превозни средства предизвикале жестока полемика меѓу жителите на градот, како и во целата држава.  Некои воведувањето на тролејбусите го оквалификуваа како „полов апартхејд“.

На првиот ден кога почнаа да се движат тролејбусите, мажите на постојките, кои не беа информирани за новитетот, беа зачудени затоа што не можеа да се возат во нив.

Некои жени беа задоволни од мерката, додека други ја оценија како дискриминирачка. 

Двата тролејбуси, специјализирани само за жени, имаат по осум линии дневно. Возачите во овие превозни средства се жени.

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?