29 Мај, 2020
0.0264

Шар планина наскоро ќе биде прогласена за Национален парк

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2019

Со планински марш од неколку километри, вицепремиерот Бујар Османи, градоначалничката на Тетово, Теута Арифи и неколку амбасадори и претставници од амбасадите во земјава, уште еднаш ја промовираа идејата Шар Планина да се прогласи за Национален парк.

„Тука сме, заедно со Општина Тетово и амбасадорите, кои ни се придружија во оваа акција да ја промовираме потребата од прогласување на Шар Планина во национален парк. Можевме да слушнеме дека работите околу ова привршуваат и може да очекуваме во наредните месеци тоа и да се реализира и мило ми е што целата таа динамика кореспондира со процесот за започнување на преговори за влез во ЕУ“, истакна вицепремиерот.

Исто така, Османи додаде дека со овој марш се пренесуваат и две пораки.

„Политички созреавме да станеме дел од Унијата, меѓутоа и во делот на практичните прашања на европското живеење, како што е животната средина, ние веќе сме подготвени да живееме европски. Северна Македонија до сега има 9 проценти од нејзината територија под национални паркови а со прогласување на Шар Планина за национален парк тој процент би изнесувал 12 со што веќе се доближуваме до европските стандарди на заштитени подрачја“, рече вицепремерот за евроинтеграции.
Можеби ќе ве интересира

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење