28 Мај, 2022
0.0280

До Белата куќа стигна предупредување за „катастрофална“ воздухопловна криза

Објавено во: Економија 17 Јануари, 2022

Главните извршни директори на големите американски превозници на патници и товар денеска предупредија на претстојната „катастрофална“ воздухопловна криза во средата кога AT&T (T.N) и Verizon (VZ.N) треба да ја распоредат нова 5G услуга, објави Ројтерс

„Освен ако нашите главни центри не се ослободени за летање, огромното мнозинство на патувачката и транспортната јавност во суштина ќе биде приземјена“, напишаа главните директори на American Airlines (AAL.O), Delta Air Lines (DAL.N), United Airlines. Southwest Airlines (LUV.N) и други до Белата куќа, Одделот за транспорт, Федералната управа за авијација, Федералната комисија за комуникации. 

„Ова значи дека на ден како вчера, повеќе од 1.100 летови и 100.000 патници би биле подложени на откажувања, пренасочувања или одложувања“, додаваат тие. 

Акцијата е итна, додаваат тие во писмото потпишано и од UPS Airlines, JetBlue Airways и FedEx Express. Според нив,  трговијата на нацијата ќе запре. 

Можеби ќе ве интересира

Месната индустрија „предупредува“ на можен драстичен раст на цените на производите

Месната индустрија „предупредува“ на можен драстичен раст на цените на производите

СЕФФ: Вложување во човечки капитал и дигитализација за поголем економски потенцијал

СЕФФ: Вложување во човечки капитал и дигитализација за поголем економски потенцијал

Јордан Николов: Книгата „ОбојОбојОбој“ е мојата книжевна плоча, со раскази како музички секвенции

Јордан Николов: Книгата „ОбојОбојОбој“ е мојата книжевна плоча, со раскази како музички секвенции

Азески: Понудивме мерки до Владата за рационализација на потрошувачката на електрична енергија

Азески: Понудивме мерки до Владата за рационализација на потрошувачката на електрична енергија

Што кога ќе се намалат приходите, особено по одење во пензија?

Што кога ќе се намалат приходите, особено по одење во пензија?

Владата ја ограничи малопродажната цена на шеќерот и го забрани извозот на дрво

Владата ја ограничи малопродажната цена на шеќерот и го забрани извозот на дрво

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ „ПОТЕШКИ“ ПЕНЗИИ ЗА 1.000 ДЕНАРИ - од понеделник стартува исплатата

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ „ПОТЕШКИ“ ПЕНЗИИ ЗА 1.000 ДЕНАРИ - од понеделник стартува исплатата

ЕСМ не го гаси „Осломеј“, бара 350.000 тони јаглен за термоелектраната

ЕСМ не го гаси „Осломеј“, бара 350.000 тони јаглен за термоелектраната

Криза ли е? Која домашна фирма ја зголеми дивидендата за 17 отсто, а ќе подели и авансна дивиденда?

Криза ли е? Која домашна фирма ја зголеми дивидендата за 17 отсто, а ќе подели и авансна дивиденда?