29 Ноември, 2021
0.0220

ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА: Од Скопје ќе се лета до четири нови дестинации-еве кои се тие

Објавено во: Економија 25 Октомври, 2021

Четири нови дестинации ќе бидат овозможени за летање од скопскиот аеродром до крајот на годинава.

Ова го кажа ген.директор на ТАВ Метин Батак во изјава за МИА.

На пазарот во Македонија влегува и британската нискобуџетна авиокомпанија „Изиџет” преку која ќе се лета од Женева до Скопје.

Останатите три дестинации ќе бидат Торино, Болоња и Билунд.

Од друга страна пак, нова авиолинија ќе биде отворена и од охридскиот аеродром до германскиот град Фридрихсхафен.

Директорот Метин посочува и дека во првиот девет месеци годинава, од јануари до септември се превезени 994 237 патници, реализирани 11 203 лета и дека луѓето не се двоумат за патување со авион и покрај пандемијата, почитувајќи ги протоколите за патување.


Фото: Skopje International Airport - SKP


Можеби ќе ве интересира

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Работници, очекувајте исплата на К-15

Работници, очекувајте исплата на К-15

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година