05 Февруари, 2023
0.0190

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

Објавено во: Свет 09 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Касациониот суд на Франција пресуди дека еден вработен една консултанстка компанија бил неправедно отпуштен бидејќи не сакал да учествува во одредени активности на фирмата.

Адвокатскиот тим на човекотизјави дека неговиот клиент бил окарактеризиран како „недоволно забавен“ бидејќи одбивал да учествува во корпоративни настани со обилно пиење.

Човекот, исто така, тврди дека во таа компанија постои работна култура каде што луѓето се занимаваат со активности како што се имитирање сексуални дејствија, споделување кревети со други вработени на работни настани и давање груби прекари на вработените.

Во одлуката се наведува дека човекот бил отпуштен во март 2015 година затоа што не ја прифаќал „забавната“ култура на компанијата, нарекувајќи ја „професионална неспособност“ и поради неговиот ригиден карактер. Компанијата во која што работел веднаш не одговорила на барањето за коментар на претприемачот.

Во овој случај, судот пресуди дека отказот на вработениот претставува повреда на „неговата слобода на изразување“ и дека е „фундаментална слобода“ да не се вклучи во некаква социјална активност.

Отпуштениот побарал оштета во износ од 387.000 евра што минатата година беше одбиено од Апелациониот суд во Париз.

Сепак, последната судска одлука наложи компанијата да му плати на поранешниот вработен 3.000 евра и рече дека ќе го разгледа неговото барање во иднина.

ФОТО: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Можеби ќе ве интересира

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле