16 Јануари, 2021
0.0198

ДОБРА ВЕСТ ИЛИ РАЗОЧАРУВАЊЕ - вакцината на Оксфорд е ефкасна 70 отсто

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2020

Вакцината, развиена од Универзитетот во Оксфорд, е 70 отсто ефикасна кај луѓе кои развиваат симптоми на ковид. Ова го покажала една голема студија.

Тоа е добра вест од една страна, и разочарување од друга страна, откако вакцините на компаниите Фајзер и Модерна беа ефективни дури 95 проценти, пишува Би-Би-Си.

Сепак, голема предност на вакцината Оксфорд е тоа што е многу поевтина и полесна за чување и транспорт во споредба со оние на Фајзер и Модерна, кои веќе отворија многу нови прашања во врска со вакцината што ќе го спаси светот.

Значи, ако бидат одобрени, тоа сигурно ќе има значајна улога во борбата против пандемијата. Владата на Велика Британија однапред нарача 100 милиони дози на вакцината Оксфорд, доволна за имунизација на 50 милиони луѓе.

Во клиничко испитување на вакцината Оксфорд учествувале 20.000 доброволци, од кои половина од Велика Британија, а останатите од Бразил. На Ковид 19 биле позитивни само 30 лица кои примиле две дози на вакцина, но и 101 лице кои примиле плацебо.

Експертите кои ја спроведоа студијата заклучија дека вакцината дава 70 проценти од заштитата.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло