16 Јули, 2019
0.0213

ДОДЕКА КРЕДИТОРИТЕ ЈА ДЕМНАТ: Грција намалува даноци и откупува дел од долговите

Објавено во: Финансии 09 Мај, 2019

Со цел Грците што поскоро да го почувствуваат оживувањето на економијата , премиерот на таа земја најави мерки со кои ќе го намали данокот на храна и енергија, како и откупот на дел од грчкиот долг од ММФ.

Ова го кажал Ципрас на конференцијата за новинари.

Штедењето кое го спровела левичарската влада на Ципрас и економската ситуација која е подобра од очекуваната, и овоможило на Грција да исплати 3,6 милијарди евра кредит на ММФ.

Грција кон крајот на април упатила барање на Европскиот механизам за стабилност за да добие зелено светло за откуп на дел од долгот.

Нашиот сосед во август официјално излезе од програмот на меѓународната финансиска помош, но и понатаму е под зголемен надзор на кредиторите.

Можеби ќе ве интересира

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

Ова е најскапиот град на светот за странци

Ова е најскапиот град на светот за странци

Поради високите плати ова е земја од соништата

Поради високите плати ова е земја од соништата