25 Септември, 2018
0.3051
    ADIN 560    0%     ALK 8011.26    0.13%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     FERS 61100    0%     GRNT 820    0%     KMB 5178.93    0.08%     MERM 2200    10%     MPOL 320    1.91%     MPT 47284    0.58%     MTUR 4800    0%     OHB 6665.78    1%     OKTA 4307.96    0.28%     RMDEN13 95.12    -1.94%     RMDEN17 96.2    0.1%     STB 1115    0%     STIL 128.55    0.05%     TTK 1140    0.44%     UNI 2300    -0.32%     VITA 9189    4.81%

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

Објавено во: Балкан 19 Август, 2018

Еден Хрватски граѓанин кој со авион од нискобуџетна компанија патувал на летот Барселона-Виена, бил сведок на необична сцена за балканските политичари, а оваа несекојдневна средба ја опишал во објава на својот Фејсбук профил.

„И така седнувам синоќа на летот од Барселона за Виена, патувам со нискобуџетна компанија, кога влегува некој познат лик, гледам децата се фотографираат со него, возрасните го поздравуваат. Ја прашувам стујардесата, кој е ликот, вели австрискиот канцелар Себастијан Курц. Значи, австрискиот канцелар уредно го чекал со сите други патници летот кој доцнеше два часа, седна во економска класа, без делегација, обезбедување, и други пи****ии, без кои нашите политичари не можат да отидат ни до тоалет“, напишал тој.

Хрватот кој е сведок за оваа несекојдневна ситуација, која не е сретната досега ниту во македонската јавност, уште повеќе се изненадил од она што следело.

„Кога слетавме во Виена мислев дека барем таму ќе го дочека обезбедување. Меѓутоа, човекот излезе како сите други патници, сам си го зема багажот и го напушти аеродромот сосема сам“ ...пишува тој.


Како заклучок, хрватскиот изненаден граѓанин, додава:

„И потоа направете споредба со нашите политичари кои си замислуваат дека се богови, сите по ред, како Санадер, Видошевиќ, Милановиќ, Колинда, Пленковиќ и други...“ заклучува Хрватот.


Можеби ќе ве интересира

НЕВРЕМЕ НА ЈАДРАНОТ: Бранови до 5 метри и многу ниски температури

НЕВРЕМЕ НА ЈАДРАНОТ: Бранови до 5 метри и многу ниски температури

ПАСОШИ КОИ ОТВОРААТ ВРАТИ: Лесно им е на Јапонците, тешко на Косовците

ПАСОШИ КОИ ОТВОРААТ ВРАТИ: Лесно им е на Јапонците, тешко на Косовците

Дете 49 дена лебдело над океанот, ајкула кружела, а тој читал Библија

Дете 49 дена лебдело над океанот, ајкула кружела, а тој читал Библија

СНЕЖНА ПОКРИВКА: Уште вее во оваа балканска земја

СНЕЖНА ПОКРИВКА: Уште вее во оваа балканска земја

Мигранти вооружени до заби уапсени во Сараево

Мигранти вооружени до заби уапсени во Сараево

ГЕРМАНИЈА НЕ Е ВЕЌЕ ВЕТЕНА ЗЕМЈА: Еве каде луѓето сега се селат

ГЕРМАНИЈА НЕ Е ВЕЌЕ ВЕТЕНА ЗЕМЈА: Еве каде луѓето сега се селат

Пирати киднапираа брод во која имало Балканци

Пирати киднапираа брод во која имало Балканци

ГОЛЕМА СУМА: Долговите на Тито стигнаа за наплата

ГОЛЕМА СУМА: Долговите на Тито стигнаа за наплата

КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Радикални десничари тепаа грчки пратеник

КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Радикални десничари тепаа грчки пратеник