19 Ноември, 2018
0.3098
    ALK 8249.6    0%     CEVI 1000.65    0.06%     GRNT 824.44    -0.12%     KMB 5248.77    -0.75%     MERM 1999    -1.09%     MPT 48858.85    -1.15%     MTUR 5000    0%     NEME 1250    0%     OHB 6700    -0.74%     RMDEN14 96.4    0.1%     RMDEN17 96.6    0.1%     RZLE 21    31.25%     SBT 2151    -9.06%     STB 1287.47    0.1%     STBP 1255    0.08%     TETE 2430.04    -2.72%     UNI 2301    -1.16%     VITA 9200    0.12%

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

Објавено во: Балкан 19 Август, 2018

Еден Хрватски граѓанин кој со авион од нискобуџетна компанија патувал на летот Барселона-Виена, бил сведок на необична сцена за балканските политичари, а оваа несекојдневна средба ја опишал во објава на својот Фејсбук профил.

„И така седнувам синоќа на летот од Барселона за Виена, патувам со нискобуџетна компанија, кога влегува некој познат лик, гледам децата се фотографираат со него, возрасните го поздравуваат. Ја прашувам стујардесата, кој е ликот, вели австрискиот канцелар Себастијан Курц. Значи, австрискиот канцелар уредно го чекал со сите други патници летот кој доцнеше два часа, седна во економска класа, без делегација, обезбедување, и други пи****ии, без кои нашите политичари не можат да отидат ни до тоалет“, напишал тој.

Хрватот кој е сведок за оваа несекојдневна ситуација, која не е сретната досега ниту во македонската јавност, уште повеќе се изненадил од она што следело.

„Кога слетавме во Виена мислев дека барем таму ќе го дочека обезбедување. Меѓутоа, човекот излезе како сите други патници, сам си го зема багажот и го напушти аеродромот сосема сам“ ...пишува тој.


Како заклучок, хрватскиот изненаден граѓанин, додава:

„И потоа направете споредба со нашите политичари кои си замислуваат дека се богови, сите по ред, како Санадер, Видошевиќ, Милановиќ, Колинда, Пленковиќ и други...“ заклучува Хрватот.


Можеби ќе ве интересира

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

ЦРНОГОРСКИ АНАЛИТИЧАР: Црна Гора морала да спречи бегство на Груевски

ЦРНОГОРСКИ АНАЛИТИЧАР: Црна Гора морала да спречи бегство на Груевски

ВИДЕО: Вака изгледа грчкиот остров Скијатос погоден од снежна бура

ВИДЕО: Вака изгледа грчкиот остров Скијатос погоден од снежна бура

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

(ВИДЕО) Сите ја паметат инфлацијата од 90-те, но еве кои земји поминаа полошо

(ВИДЕО) Сите ја паметат инфлацијата од 90-те, но еве кои земји поминаа полошо

АПСЕЊЕ ВО КОСОВО: „Паднаа“ директори во Министерство за здравство

АПСЕЊЕ ВО КОСОВО: „Паднаа“ директори во Министерство за здравство