21 Октомври, 2021
0.1853

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

Објавено во: Балкан 19 Септември, 2021

Жената која напиша најголем број српски хитови почина на 68 -годишна возраст. Марина Туцаковиќ замина по тешка борба со ракот, а веста за смртта ја потврдил нејзиниот сопруг Александар Радуловиќ Фута за Телеграф.рс.

- Вистина е. Не ме прашувај ништо. Ви благодарам за разбирањето - рече Фута.

Телеграф со емоции пишува за Туцаковиќ, слично како и сите српски медиуми. 

По некои охрабрувачки вести во последно време, дека нејзината здравствена состојба се подобрува, следеше најтажната - Марина не успеа да се справи.

Дека нешто не е во ред во последно време кога станува збор за нејзиното здравје и закрепнување, првпат на нејзиниот профил на Твитер објави нејзиниот син Милан Лача Радуловиќ, кој ја напиша следнава порака на 14 септември.

 Помош!!! Мајка ми има тешко гушење. Службата на терен може да пристигне само во 2 часот, што може да биде доцна. Не сака да легне. Дали некој има број на експерт што би можел да ја слушне што е можно побрзо. Во Белград сме, Врачар. Ви благодарам.

После тоа, тој објасни дека неговата мајка лошо го издржала последниот процес на хемотерапија.

- Таа тежи околу 45 килограми. Последните неколку дена беа многу, многу лоши. Требаше да оди на зрачење, сепак, таа е премногу слаба за зрачење - рече Лача на 14 септември.

Како Марина стана „мајка“ на српската музика

Родителите на Марина сакале таа да заврши факултет и да продолжи со сериозна професија, но судбината имала поинаков план. Имено, Марина дипломирала на Економскиот факултет, а потоа музиката тивко влегла во нејзиниот живот.

Марина ја започна својата кариера соработувајќи со групата Зана, за која напиша бројни хитови, а веројатно најголемиот е „Допри ми ги колената“, кој претрпе бројни преводи.

Таа има соработувано и е одговорна за успешните кариери на многу локални личности како Цеца, Оливер Мандиќ, Драгана Мирковиќ, Јелена Карлеуша, Лепа Брена, Весна Змијанац, Здравко Чолиќ, Тоше Проески, Џеј, Жељко Самарџиќ, Аца Лукас, Ана Николиќ, Наташа Беквалац, Жељко Јоксимовиќ, Ана Николиќ, Северина, Неда Украден, Слаѓана Милошевиќ, Харис Џиновиќ ...

Најголемата трагедија што ја снајде беше смртта на нејзиниот син Милош, во декември 2008 година. Милош почина на 24 -годишна возраст, како резултат на предозирање.

Марина потоа се повлече од шоуто „Операција триумф“, во кое беше член на жирито.Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка