15 Ноември, 2019
0.0185

Договорен е датумот за избори

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година.

СДСМ побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 22 или 29 декември. Но, претставниците на  ВМРО-ДПМНЕ побарале друг термин, во март или април. Сепак, постигната е согласност за 12 април. Идната година треба да се реализира и пописот, но по завршување на предвремените парламентарни избори.

„Тој датум ќе биде Велигден и од тој датум почнуваат и постите за муслиманите, па одлучивме тоа да биде и датумот на избори“, рече премиерот Зоран Заев. 

Претседателот на државата, Стево Пендаровски претходно рече дека најдобро би било тоа да се случи по пристапувањето во НАТО, бидејќи е потребен функционален Парламент кој ќе треба да го ратификува пристапувањето откако тоа ќе го направат сите 29 земји членки на НАТО.

Во тек е лидерската која свика Пендаровски. 

Можеби ќе ве интересира

Канцероген воздух дишат граѓаните на два македонски града

Канцероген воздух дишат граѓаните на два македонски града

Земјотрес од 3.9 степени во Западна Македонија

Земјотрес од 3.9 степени во Западна Македонија

Во импровизирана дрвена барака во Тетово изгоре маж

Во импровизирана дрвена барака во Тетово изгоре маж

Невладините на средба со Пендаровски испорачаа барања за почиста средина

Невладините на средба со Пендаровски испорачаа барања за почиста средина

Дескоска до судиите: Барате само пари, а не го осудувате криминалот во ваши редови

Дескоска до судиите: Барате само пари, а не го осудувате криминалот во ваши редови

Пендаровски: Многумина сметаат дека Брисел се подбива со малите земји на Балканот

Пендаровски: Многумина сметаат дека Брисел се подбива со малите земји на Балканот

Ременски потврди дека Обвинителството пронашло документи за злоупотреби кај нејзе дома

Ременски потврди дека Обвинителството пронашло документи за злоупотреби кај нејзе дома

Старото „Матично“ ќе биде за извидници

Старото „Матично“ ќе биде за извидници

Заев и Шекеринска во Шведска - поддршка за евроинтеграциите

Заев и Шекеринска во Шведска - поддршка за евроинтеграциите