16 Јануари, 2022
0.0235

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Објавено во: Балкан 16 Октомври, 2021


Иницијативата „Отворен Балкан“ е финализирана со потпишан документ. Шефот на албанската влада, Еди Рама, српскиот претседател, Александар Вучиќ и премиерот на  Македонија, Зоран Заев, потпишаа меморандум за разбирање за соработка, кој детално е објавен во Службен весник, објавија албанските медиуми. Меморандумот предвидува зајакнување на односите меѓу трите земји, особено во областа на увозот, извозот и движењето на стоки, со цел да се отстранат пречките во меѓусебната трговија.

Според договорот, трите држави ќе ги намалат контролите, формалностите и бројот на потребни документи, промовирајќи намалување на трошоците и брзина во постапката за царинење. „Царинските органи на Страните ќе соработуваат со цел да се обезбедат услови за поедноставување на транзитната постапка меѓу нив, колку што е можно“, се вели во договорот, кој промовира зголемување на циркулацијата на храна и индустриски стоки.

Меморандумот ќе остане во сила неограничено, додека во првиот став се наведува дека тројцата иницијатори ќе ја остават отворена поканата за нивните колеги од Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина да станат дел од Отворениот Балкан, за да го подобрат животот на сите граѓани на регион.

Целите на Меморандумот ја зголемуваат и зајакнуваат економската соработка меѓу страните; поедноставување на постапките поврзани со увоз, извоз и движење на стоки; размена на податоци помеѓу царинските органи и другите органи; заедничко промовирање преку проширување на меѓусебната трговија, хармоничен развој на економските односи меѓу страните; постепено отстранување на бариерите за трговија со стоки.


Можеби ќе ве интересира

ВО МАРТ ПРИСТИГНУВААТ АВСТРАЛИСКИ СПОРТИСТИ-ЌЕ ПОКАЖЕМЕ ДЕКА СМЕ ПОДОБРИ ОД АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА: Вучиќ изјавата ја даде и на англиски јазик

ВО МАРТ ПРИСТИГНУВААТ АВСТРАЛИСКИ СПОРТИСТИ-ЌЕ ПОКАЖЕМЕ ДЕКА СМЕ ПОДОБРИ ОД АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА: Вучиќ изјавата ја даде и на англиски јазик

ПРОСТИТУТИ ОД КИНА, РУСИЈА И ЈАПОНИЈА СРЕДЕ БЕЛГРАД: Клиентите ги избираат во каталог

ПРОСТИТУТИ ОД КИНА, РУСИЈА И ЈАПОНИЈА СРЕДЕ БЕЛГРАД: Клиентите ги избираат во каталог

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

ПУКАЛ КОН ДЕЦА СО ВОЗДУШНА ПУШКА И РАНИЛ ДЕВОЈЧЕ ВО КОЛЕНОТО: Уапсен 70-годишен загрепчанец

ПУКАЛ КОН ДЕЦА СО ВОЗДУШНА ПУШКА И РАНИЛ ДЕВОЈЧЕ ВО КОЛЕНОТО: Уапсен 70-годишен загрепчанец

И УБАВАТА СПЛИЧАНКА КОЈА ПОСЛЕДНА СЕ СЛУШНА СО МАТЕЈ ИСЧЕЗНА БЕЗ ТРАГА: Каде е мистериозната девојка

И УБАВАТА СПЛИЧАНКА КОЈА ПОСЛЕДНА СЕ СЛУШНА СО МАТЕЈ ИСЧЕЗНА БЕЗ ТРАГА: Каде е мистериозната девојка

АКО МУ ЗАБРАНУВАТЕ НА ЃОКОВИЌ ДА ГО ОСВОИ ТУРНИРОТ ПО ДЕСЕТТИ ПАТ, ЗОШТО ВЕДНАШ НЕ КАЖАВТЕ-НЕМА ВИЗА: Не го малтретирајте, му порача Вучиќ на австралискиот премиер

АКО МУ ЗАБРАНУВАТЕ НА ЃОКОВИЌ ДА ГО ОСВОИ ТУРНИРОТ ПО ДЕСЕТТИ ПАТ, ЗОШТО ВЕДНАШ НЕ КАЖАВТЕ-НЕМА ВИЗА: Не го малтретирајте, му порача Вучиќ на австралискиот премиер

ДВА ЗЕМЈОТРЕСИ ЕДЕН ПО ДРУГ: Епицентарот во Албанија, но се тресеше тлото и на Косово и на Црна Гора

ДВА ЗЕМЈОТРЕСИ ЕДЕН ПО ДРУГ: Епицентарот во Албанија, но се тресеше тлото и на Косово и на Црна Гора

Двојно убиство ја потресе Хрватска, син ги уби мајка си и татко си

Двојно убиство ја потресе Хрватска, син ги уби мајка си и татко си

СО „ГОЛФ“ ВЛЕТАЛ ВО СТАДО ОВЦИ-ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ ВРАЊЕ: Од силниот удар загинале 17 овци и две кучиња, а овчарот е тешко повреден

СО „ГОЛФ“ ВЛЕТАЛ ВО СТАДО ОВЦИ-ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ ВРАЊЕ: Од силниот удар загинале 17 овци и две кучиња, а овчарот е тешко повреден