13 Јули, 2020
0.0272

ДОЈДОВМЕ ЛИ ДО ПИКОТ: Досега дијагностицирани 1.999 пациенти, или близу 2.000

Објавено во: Македонија 25 Мај, 2020

На Институтот за јавно здравје денеска се регистрирани 17 оздравени пациенти, 21 новозаболени и ниту еден починат од Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Оздравени се 7 пациенти во Скопје, по два во Куманово, Прилеп и Велес и по еден пациент во Гостивар, Крива Паланка, Пехчево и во Берово. Во последните 24 часа направени се 258 тестирања. 

По градови, ова се новите случаи: Скопје - 12, Куманово - 3, Штип - 1, Тетово - 5.

Вкупната бројка на ковид- дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.999 од кои оздравени се 1.439 пациенти, починале 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 447. Досега во земјата се направени вкупно 25.528 тестирања.

На стартот на кризата министерот за здравство Венко Филипче велеше дека пикот ќе изнесува околу 2.000 пациенти, но се очекуваше тој да биде достигнат на крајот на април и почетокот на мај. 

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти