29 Јануари, 2020
0.0179

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Објавено во: Свет 14 Декември, 2019

Сепак имало начин  на кој можеле да се спасат туристите кои загинаа при ерупција на вулкан на Нов Зеланд. 

Трагедијата која во понеделникот однесе 16 животи, можела да биде спречена. Но, посетителите не знаеле дека на островот имаат безбедно засолниште.

На Белиот остров уште пред три години е донесен метален контејнер тежок 2,4 тони,  како сигурносен бункер доколку има опасност.

Поставувањето на контејнерот кој е допремен со хеликоптер. Во металниот контејнер имало безбедносна опрема (боци со кислород), како и резеврна облека, храна и вода.

Деновиве се извлекуваа телата и покрај големиот ризик од нова ерупција. За тоа помогна војската и нуркачи. 

Неколку недели пред ерупцијата имало предупредувачки знаци, а минатиот месец бил зголемен степенот на тревога од еден на два (на скала од пет), што укажува на умерени до засилени вулкански активности.

Белиот Остров на кој еруптира најактивниот вулкан во Нов Зеланд е приватно земјиште, но тој сепак е набљудуван од националната агенција.

На островот кога се случила ерупцијата имало 47 туристи и нивните водичи.

Можеби ќе ве интересира

Многу силен земјотрес ги погоди Јамајка, Кајманските острови и Куба

Многу силен земјотрес ги погоди Јамајка, Кајманските острови и Куба

(ВИДЕО) Унгарски полицаец пука додека мигранти се обидуваат да влезат во земјата

(ВИДЕО) Унгарски полицаец пука додека мигранти се обидуваат да влезат во земјата

(ФОТО) СЛИКИ ОД МЕСТОТО НА УЖАСОТ: На ова место загина Коби Брајант

(ФОТО) СЛИКИ ОД МЕСТОТО НА УЖАСОТ: На ова место загина Коби Брајант

„Моја кралице ... те сакам“ - вака и напиша Коби на Ванеса само неколку недели пред несреќата

„Моја кралице ... те сакам“ - вака и напиша Коби на Ванеса само неколку недели пред несреќата

Британија во петок на полноќ истапува од ЕУ

Британија во петок на полноќ истапува од ЕУ

ПОСЛЕДНИОТ ЛЕТ НА КОБИ БРАЈАНТ: Како паднал хеликоптерот и дали мораше така да биде?

ПОСЛЕДНИОТ ЛЕТ НА КОБИ БРАЈАНТ: Како паднал хеликоптерот и дали мораше така да биде?

(ВИДЕО) Порака на надеж во Вухан, градот жариште на коронавирусот

(ВИДЕО) Порака на надеж во Вухан, градот жариште на коронавирусот

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови