01 Декември, 2020
0.0226

Доктор Олумчев: Ангов имаше хронични белодробни заболувања

Објавено во: Македонија 24 Октомври, 2020

Доктор Сашо Олумчев од Центарот за јавно здравје - Гевгелија во изјава за „Сител“ вели дека познатиот музичар и пејач Васил Ангов од истиот град починал по компликации од коронавирус по претходни хронични белодробни заболувања.

Дури третиот тест покажал дека Ангов има Ковид-19, откако претходните два биле негативни, открива докторот, откако утрината беше објавена трагичната вест за популарниот музичар во Гевгелија.

Симптромите покажуваат дека се работи за сериозно заболување, беше влошена состојбата и беше испратен на Инфективна клиника во Скопје. Кај хроничните пациенти многу брзо се влошува клиничката слика, не е тој прв случај, рече Олумчев од ЦЈЗ Гевгелија.


Можеби ќе ве интересира

Почина заменикот градоначалник на Скопје Енвер Маличи

Почина заменикот градоначалник на Скопје Енвер Маличи

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите