26 Март, 2019
0.0186

Доктор Пропаст ја предвиде светската криза во 2008 а сега тврди дека не чека ...

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2019

Нуриел Рубини, или како светската јавност го знае Доктор Пропаст, кој ја предвиде претходната рецесија, смета дека сега има причини за нова криза.

И секоја од нив почнува и завршува со едно име - Доналд Трамп. Но и навреди на негова сметка.

-Трамп сега е Доктор Стрјенџлав на финансиските пазари. Како параноичниот лудак во класичниот филм а Стенли Кјубрик, тој флертува со економското униптување. Сега, кога пазарот гледа опасност, ризик од финансиска криза и глобалната рецесија порасна-напиша Рубини неодамна.

Дека светот го чека нов бран на економска нестабилност смета и Јоже Месинџер, кој на балканот го нарекуваат и архитект на словенечката транзиција. Неговите ставови и денес со внимание се следат на територијата на целата поранешна Југословенска држава.

Целиот текст тука.


Можеби ќе ве интересира

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕТНО И ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Европскиот парламент со конечна одлука која гласи вака!

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕТНО И ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Европскиот парламент со конечна одлука која гласи вака!

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГО ОБЈАСНИ ОВА ЧУДО: Бил мртов 21 минута, сестрите занемеле кога го виделе жив

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГО ОБЈАСНИ ОВА ЧУДО: Бил мртов 21 минута, сестрите занемеле кога го виделе жив

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Парламентот ја презеде контролата над Брегзит-на маса сите опции па дури и откажување!

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Парламентот ја презеде контролата над Брегзит-на маса сите опции па дури и откажување!

Турција со мал потег ќе привлече илјадници туристи од Русија

Турција со мал потег ќе привлече илјадници туристи од Русија

МЕГА ЗДЕЛКА: Кина од Европски произведувач купува 300 авиони

МЕГА ЗДЕЛКА: Кина од Европски произведувач купува 300 авиони

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

Венецуела повторно е во мрак

Венецуела повторно е во мрак

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град