21 Јануари, 2019
0.3075
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Доктор Пропаст ја предвиде светската криза во 2008 а сега тврди дека не чека ...

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2019

Нуриел Рубини, или како светската јавност го знае Доктор Пропаст, кој ја предвиде претходната рецесија, смета дека сега има причини за нова криза.

И секоја од нив почнува и завршува со едно име - Доналд Трамп. Но и навреди на негова сметка.

-Трамп сега е Доктор Стрјенџлав на финансиските пазари. Како параноичниот лудак во класичниот филм а Стенли Кјубрик, тој флертува со економското униптување. Сега, кога пазарот гледа опасност, ризик од финансиска криза и глобалната рецесија порасна-напиша Рубини неодамна.

Дека светот го чека нов бран на економска нестабилност смета и Јоже Месинџер, кој на балканот го нарекуваат и архитект на словенечката транзиција. Неговите ставови и денес со внимание се следат на територијата на целата поранешна Југословенска држава.

Целиот текст тука.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа