21 Октомври, 2021
0.1550

Докторка од Србија споменува примање на четврта или евентуално петта доза вакцина

Објавено во: Балкан, Интервјуа 12 Октомври, 2021

Воопшто не е изненадување што одредени групи на луѓе треба да примаат и трета доза, а може да се случи да бидат потребни и четврта и петта, сè додека пандемијата не попушти. 

Ваков е ставот на вирусологот д-р Ана Банко од соседна Србија.  Вели дека потоа, ќе се воведува или нов план за вакцинација или ќе бидат развиени понапредни вакцини. 

„Кога е во прашање Спутник В, двете дози од вакцината не се идентични и бустер-дозата е повикување на информациите кои се внесени со првата. Најдобро би било и третата доза да биде Спутник. Оние кои пак, се вакцинирани со АстраЗенека, а не развиле доволно антитела, можат да примат трета доза Фајзер“, рече докторката. 

Во Србија уште има високи бројки на заразени. Во последните 24 часа во Србија е потврден кај 6.930 лица, а истовремено како последица на овој вирус починале 53 пациенти. Тестирани биле 23.660 лица. На респиратор се приклучени 269 заразени. 

За краток временски период, починаа три трудници од вирусот. Најновиот случај е трудница која пет години чекала дете, но почина од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка