18 Март, 2019
0.2497
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Долгот на САД со нов рекорд

Објавено во: Финансии 14 Февруари, 2019Државниот долг на САД премина нова граница и за првпат достигна повеќе од 22.000 милијарди долари (22 трилиони долари).

Дневен извештај од Министерството за финансии, објавен во вторникот, покажува дека вкупниот јавен долг „тежи" 22,010 милијарди долари во споредба со 19.950 милијарди долари, откако Доналд Трамп ја презеде функцијата на 20 јануари, 2017 година, пренесува АП.

Како главни причини за тоа аналитичарите ја наведуваат политиката на Трамп на помала наплата на даноци и одлуката на Конгресот минатата година да ги зголеми трошоците за домашните и воените програми.

Канцеларијата на Конгресот за буџетска контрола (CBO) предвидува дека дефицит оваа година ќе биде 897 милијарди долари, што претставува зголемување од 15,1 отсто во споредба со дефицитот на дека 779-те милијарди долари минатата година.

CBO предвидува дека дефицитот ќе продолжи да се зголемува до максимум од 1,000 милијарди долари годишно, почнувајќи од 2022 година, и дека ова зголемување нема да биде под таа сума до 2029.

На тоа ќе влијае растот на трошоците за финансирање на социјалната и здравствената заштита (Medicare), со оглед на масовно пензионирање на генерациите родени по Втората светска војна.

И покрај зголемувањето на федералниот долг, многу економисти веруваат дека ризиците се мали и укажуваат на тековните каматни стапки, кои се уште се невообичаено ниски во согласност со историските стандарди.

Сепак, некои буџетски експерти предупредуваат дека зголемување на националниот долг е значаен ризик за владата, бидејќи администрацијата тешко ќе одговори со мерките намалување на данок и зголемување на потрошувачката кога ќе се случи нова голема финансиска криза.


Можеби ќе ве интересира

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

Oва се најбогатите жени во светот

Oва се најбогатите жени во светот