20 Февруари, 2019
0.3114
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Дома заработуваат 300 евра, а во соседна земја над 700 евра

Објавено во: Финансии 08 Октомври, 2018

Хрватските хотелиери нудат многу поволности за да ги задржат работниците од Србија и регионот. 

Ако во Србија заработуваат по 300 евра, во Хрватска добиваат над 700 евра. 

Ако хрватските газди бараат листа на невработени од одредена брашна, добиваат стотина кандидати, но на крај дали 10 или 20 успеваат да ги вработат, затоа што другите не се заинтересирани за работа. 

За жените од Србија одговара преку лето да отидат и да работат во Хрватска, затоа што добиваат по 700 евра за работа како собарки, а имаат и бесплатна храна и сместување. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд