21 Јули, 2019
0.0369

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, со писмото го извести Конгресот дека ја продолжува  американската национална вонредна состојба која го одобрува наметнувањето санкции за екстремистички активности во Северна Македонија и останатите земји од Западен Балкан.

"Националната вонредна состојба во однос на Западен Балкан, објавена во Извршната наредба 13219 на 26 јуни 2001 година, ќе продолжи да важи по 26 јуни 2019 година", рече Трамп. "Актите на екстремистичко насилство и опструктивната активност ... се непријателски настроени кон интересите на САД“

Извршната наредба 13219 ја овластува владата на САД да замрзнува имот и сметки или да наметне санкции за сите поединци или ентитети кои се закануваат на меѓународните напори за стабилност во Западен Балкан.

Екстремистичкото насилство, рече Трамп, останува закана во државата што сега е Северна Македонија и на други места во Западен Балкан. Напорите за спречување на спроведувањето на Дејтонскиот договор во БИХ и резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Косово, исто така, продолжуваат да бидат закана, додаде тој.

Вонредните мерки беа донесени во 2001 година, поради заканите врз националната безбедност и надворешно политичките интереси на САД. Белата Куќа потенцира дека постојат субјекти кои и понатаму ги опструираат Охридскиот мировен договор, Дејтонскиот договор во Босна и Резолуцијата 1244 на Косово.


Можеби ќе ве интересира

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО