04 Април, 2020
0.0247

Доналд Трамп ја исмеа активистката Грета

Објавено во: Свет 12 Декември, 2019

Aмериканскиот претседател, Доналд Трамп повторно ѝ се потсмеваше на 16-годишната еколошка активистка Грета Тунберг, оценувајќи го за бесмислен нејзиниот избор за личност на годината кој го направи списанието Тајм.

„Тоа е смешно. Грета мора да поработи на својот проблем контрола на лутината, а потоа да отиде на некој добар старомоден филм со другарка! Смири се малку Грета“, напиша Трамп на Твитер.

Трамп беше во потесниот избор за титулата личност на годината, заедно со претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Тунберг реагираше на истиот начин како што реагираше во вторникот кога ја критикуваше бразилскиот претседател Жаир Болсонаро. Таа  го промени својот краток личен опис на Твитер, пишувајќи дека е „тинејџерка која работи на својот проблем контрола на лутината и во моментов се смирува и гледа стар, добар филм со пријател“.

Болсонаро во вторникот остро одговори на нејзината загриженост поради убиствата на бразилските домородци во Амазон.

„Грета вели дека Индијанци умреле затоа што го бранеле Амазон. Фантастично е што медиумите му даваат простор на такво детиште“, рече Болсонаро.

Тунберг е личност на годината според магазинот Тајм и таа се здоби со ова признание, откако инспирираше глобално движење против климатски промени. 

Шеснаесетгодишната Швеѓанка е најмладата личност која се закитила со оваа титула откако магазинот ја почна традицијата во 1927 година.

Можеби ќе ве интересира

СТРАШНИ ПОДАТОЦИ: Во САД за едно деноноќие рекорден број починати

СТРАШНИ ПОДАТОЦИ: Во САД за едно деноноќие рекорден број починати

Драконските мерки спасуваат животи во Европа: СЛОВЕНЕЧКИ ИНФЕКТОЛОГ

Драконските мерки спасуваат животи во Европа: СЛОВЕНЕЧКИ ИНФЕКТОЛОГ

СЗО: Коронавирусот напаѓа се помлади луѓе

СЗО: Коронавирусот напаѓа се помлади луѓе

Трамп нема да носи маска

Трамп нема да носи маска

Пинк позитивна, бара масовно и брзо тестирање

Пинк позитивна, бара масовно и брзо тестирање

Експертски предвидувања:ИСТОРИСКА РЕЦЕСИЈА-ГОЛЕМА ДЕПРЕСИЈА

Експертски предвидувања:ИСТОРИСКА РЕЦЕСИЈА-ГОЛЕМА ДЕПРЕСИЈА

ШВЕДСКА: Социјалниот живот во полн ек, експертите најавуваат катастрофа

ШВЕДСКА: Социјалниот живот во полн ек, експертите најавуваат катастрофа

Пандемијата ништо не им може: 18 земји без ниту еден заразен со коронавирусот

Пандемијата ништо не им може: 18 земји без ниту еден заразен со коронавирусот

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега