16 Февруари, 2020
0.0209

ДОРИЈАН ПУСТОШИ ВО КАНАДА: Ветрот урна кран и покрив на зграда

Објавено во: Свет 08 Септември, 2019

Ураганот Доријан стигна во Канада, а повеќе од 300.000 луѓе се без струја.

Жителите на Нова Шкотска се подготвија за обилни врнежи и можни поплави долж брегот, додека властите во главниот град на провинцијата Халифакс, ги повикаа луѓето да ги соберат тешките предмети, кои за време на силните ветрови би можеле да повредат некого. 

Во центарот на Халифакс ветрот собори кран, кој се урна на станбена зграда во изградба. Во јужниот дел на градот се урна покрив на станбен комплекс, а неколку згради се евакуирани.

Доријан сега е во категорија на многу интензивна пост-тропска бура, а јачината на ветрот е 150 километри на час, што е еднакво на ураган од 2 категорија, соопшти Канадскиот центар за урагани.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Случај на коронавирус регистриран во Египет

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Случај на коронавирус регистриран во Египет

(ФОТО) ГО ИСПРОВОЦИРАА: Србин покажа како е да се живее во карантин

(ФОТО) ГО ИСПРОВОЦИРАА: Србин покажа како е да се живее во карантин

(ВИДЕО) ИМААТ ПАСОШ КОЈ НИКОЈ НЕ ГО ПРИЗНАВА: Граѓаните сепак не се изолирани во своите граници

(ВИДЕО) ИМААТ ПАСОШ КОЈ НИКОЈ НЕ ГО ПРИЗНАВА: Граѓаните сепак не се изолирани во своите граници