26 Април, 2019
0.0174

Драконска казна за гигантот Гугл: Трета од неколку милијарди за две години

Објавено во: Финансии 20 Март, 2019

Антимонополските регулатори на ЕУ му изрекле казна на Гугл во висина од 1,49 милијарди евра поради злоупотреба на доминантната позиција во онјан огласувањето.

Тоа е трета казна за американската компанија во последните две години, наведува агенцијата Ројтерс.

Регулаторните органи на ЕУ минатата година го казнија Гугл со рекордни 4,34 милијарди евра бидејќи својот оперативен систем андроид го користел за блокирање на ривалот.

Тоа следеше по казната од 2,42 милијарди евра од 2017та година изречена на таа компанија поради злоупотреба на доминантната позиција на пазарот.

Можеби ќе ве интересира

Како да заштедите при пазарување-супер ефикасен трик

Како да заштедите при пазарување-супер ефикасен трик

Колкав бизнис има во управување со парите на идните пензионери?

Колкав бизнис има во управување со парите на идните пензионери?

Најголемата банка со активи во светот има нов шеф

Најголемата банка со активи во светот има нов шеф

Кинезите ќе им изградат стадион од 150 милиони евра а Хрватите треба само да ги научат да играат фудбал

Кинезите ќе им изградат стадион од 150 милиони евра а Хрватите треба само да ги научат да играат фудбал

Друштвата се отвораат за инвеститори: Одобрени две јавни емисии на акции

Друштвата се отвораат за инвеститори: Одобрени две јавни емисии на акции

БЛУМБЕРГ ГИ ПОДРЕДИ: Ова се најсиромашните економии во светот за 2019

БЛУМБЕРГ ГИ ПОДРЕДИ: Ова се најсиромашните економии во светот за 2019

КОНФЛИКТНИ СИТУАЦИИ: Каде се крие драмата на работното место?

КОНФЛИКТНИ СИТУАЦИИ: Каде се крие драмата на работното место?

Тевдовски до Руфи Османи: Општините да го зголемат данокот на имот

Тевдовски до Руфи Османи: Општините да го зголемат данокот на имот