19 Септември, 2020
0.0221

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

Објавено во: Свет 08 Август, 2020

Еден либански полицаец е убиен во денешните судири со демонстрантите во Бејрут. 

Ова го потврди портпаролот на либанското Министерство за внатрешни работи.

Ова е резултат на жестокит судири помеѓу тамошната полиција и граѓаните кои се бесни поради катастрофалната експозија која се случи во вторникот и во која загинаа најмалку 158 лица.

Земјата веќе неколку дена се соочува со голема безбедносна криза, а премиерот на Либан денеска најави дека ќе предложи да се одржат предвремени избори.

На антивладините протести излегоа над седум илјади луѓе, кои бараат оставка од владата. Корумпираните политички фигури за нив се виновни за експлозијата на амониум нитратот на пристаништето. Симболично, поставија и бесилка на главниот плоштад. Се обидоа да стигнат до парламентот, а беа спречени од фрлениот солзавец од полицијата.


Но успеаја да влезат во министерството за надворешни, каде палеа документи, и сликата од либанскиот претседател. повикаа да се окупираат и другите министерства.

Улиците наликуваат на воено поле – запалени автомобили и камиони, раскрвавени демонстранти гневни фрлаат со камења и стапови кон полицијата. Се слушаат и истрели од огнено оружје, а медиумите јавуваат за загинат полицаец. Црвениот Крст транспортирал 55 луѓе во блиските болници, а на лице место помош им пружиле на 117 демонстранти.

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата