26 Октомври, 2020
0.0193

Дрвокрадците што нападнаа полицајци биле страв и трепет во селото Степанци: Сведоштва

Објавено во: Македонија 26 Септември, 2020

Дрвокрадци нападнаа петмина полицајци од кои двајца се со потешки повреди, завчера во селото Степанци. Жителите на селото сведочат дека ова не е прв пат да имаат проблеми со ваква група, затоа што тие и порано правеле проблеми. Настанот бил само кулминација. Новинарот Фуркан Салиу кој бил таму вели дека селаните се плашат од дрвокрадците.

Ми влезе дома и ми побара вода, морав да му дадам Се плашиме од нив. Еднаш се обидовме да ги снимиме, не бркаа со моторни пили, колата ни ја оштетија, рекол еден селанин.

Дргиот сведочел дека му ги исекле дрвјата од двор, а откако се обиделе да ги спречат им се заканиле дека ќе им ја исечат главата со моторна пила. 

Селаните велат дека имало политички договор, да гласаат за партијата која што беше на власт, а за возврат, тие им дозволуваат да ја сечат шумата. Последните две години, откако се смени власта, поретко доаѓале, но во последниве месеци, веројатно е постигнат „договор“ па дивата сеча продолжила, пишува Салиу.


Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица