11 Јули, 2020
0.0366

Држава ќе смести милион луѓе на вештачки острови

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2019

Недвижностите во Хонгконг поскапуваат, и поради тоа жителите сега живеат во мали простори, како и во т.н. „домови-ковчези“ или поделени станови. Хонгконг за да им помогне на луѓето за домување, изготви план за зголемување на копнената површина со изградба на вештачки острови.

На најголемиот остров на Хонконг, Лантау, ќе бидат направени вештачки острови скоро двапати поголеми од Палм Џумеира во Дубаи. Се очекува изградбата на островите да почне во 2025 година, а првите жители да се вселат до 2032 година.

Проектот го носи името Lantau Tomorrow Vision и има за цел да создаде домови за ,1, милион луѓе со изградба на 260.000 до 400.000 станови, од кои 70% ќе бидат наменети за јавно домување. Планот вклучува и транспортна мрежа која ќе ги поврзува островите со Лантау и други делови од градот.

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО