20 Јули, 2019
0.0191

Државните пари легнаа на општинските сметки: Ќе здивнат ли задолжените градови

Објавено во: Финансии 24 Декември, 2018

Три милијарди денари или близу 50 милиони евра, пари од државниот буџет легнале на сметките на задолжените општини, потврди министерот за финансии Драган Тевдовски. Владата со ребалансот за годинава одвои толку пари за најзадолжените општини на кои им подмирува по половина од натрупаниот долг. 

„Тоа го предвидовме со овој ребаланс и обврската е исполнета, парите се легнати на нивните сметки, рече денеска Тевдовски.

Владината политика за раздолжување на општините на ваков начин наиде на критики кај екпертите според кои на ваков начин се толерира неодговорното однесување на градоначалниците. Тоа според познавачите создава лоши навики кај градските татковци. 

Инаку, Охрид, Тетово, Куманово и Карпош се општините со највисоки долгови. Долгот на општините е близу 100 милиони евра, а вкупниот долг на сите претпријатија под државна капа изнесува 307 милиони.


Можеби ќе ве интересира

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава

Сезонски работи од кои можете да заработите

Сезонски работи од кои можете да заработите

Ребалансот на буџетот се подготвува, зборот на Заев ќе е последен

Ребалансот на буџетот се подготвува, зборот на Заев ќе е последен

Колку граѓани аплицирале за социјална пензија?

Колку граѓани аплицирале за социјална пензија?

УЈП: Заклучно со 15 јули скенирани се вкупно 2,993,788 фискални сметки

УЈП: Заклучно со 15 јули скенирани се вкупно 2,993,788 фискални сметки

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки