19 Септември, 2020
0.0253

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Напуштањето на Заедничката тркалезна маса на албанските парламентарни партии и посетите на штабовите на македонските партии, од страна на партиите кои ги загубија изборите на 15 јули, е продолжување на поделбата на Албанците, дефокусирање од поразот и уништување на преговарачките позиции на албанскиот победник на парламентарните избори, вели ДУИ во своето денешно соопштение.

„Од крајот на изборниот процес, овие партии неколку пати ги сменија ставовите во обид да избегнат одговорност меѓу нивните субјекти за новиот пораз. Тие се обидуваат својот партиски неуспех да го претворат во неуспех на сите Албанци со тоа што ќе стојат во ходниците на македонските партии со единствена цел да не сносат одговорност пред партиските тела за нивниот нов неуспех. Ние во ДУИ ќе продолжиме да ги каниме да се обединат и ќе ја водиме оваа борба решително затоа што обединувањето во здрава и национална опозиција е во интерес на сите“, велат оттаму.

Оваа определба, ДУИ и Али Ахмети ќе ја продолжат и покрај пречките за создавање на достоинствена опозициска алтернатива која нема биде заслепена од желбата за власт, се вели уште во реакцијата на ДУИ.


Можеби ќе ве интересира

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци