19 Февруари, 2020
0.0253

ДУИ нема безусловно да го поддржи СДСМ во барањето за автентично толкување

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2019

ДУИ не му нуди на СДСМ безусловна поддршка по поднесеното барање на коалициониот партнер за автентично толкување на членот од законот според кој треба да се спречи заживувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов преку Уставниот суд за осомничени, обвинети и осудени поранешни функционери од претходната власт.

Коалициските партнери досега немаат усогласен став за одуката на Уставен суд да се преиспита дали поранешниот претседател Ѓорге Иванов имал или немал право да повлече помилување за тогашните осомничени, сега обвинети за случаи на СЈО.

„Сега се консултираме со локални и меѓународни правни експерти за правно да ја разјасниме оваа состојба “, велат од ДУИ за Алсат.

ВМРО - ДПМНЕ во оваа уставна одлука ја препознава политиката пред изборите, иако поголемиот дел од амнестираните во 2016 година се поранешни високи владини и партиски функционери. Опозицијата без одговор дали ќе го поддржи предлогот на СДСМ за автентично толкување на член 11.

„ВМРО ДПМНЕ во принцип е против амнестиите и помилувањата. ВМРО ДПМНЕ нема да поддржува амнестија и помилување. Ако Заев продолжи со својот план и ги налути граѓаните, ВМРО ДПМНЕ ќе излезе со нив на протести “, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.


Можеби ќе ве интересира

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти