23 Март, 2019
0.2677
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

ДУИ прва потврди дека ќе води партиска кампања

Објавено во: Македонија 12 Август, 2018

ДУИ  е првата политичка партија која најави дека ќе плати од „свој џеб“ за да води одделна кампања за излезност на референдумот на 30 септември, на кој граѓаните треба да го искажат своето мислење за тоа дали прифаќаат преим во ЕУ и НАТО преку договорот со Атина од Преспа.

- Централниот партиски штаб е во фаза на подготовка, а ќе има и помали партиски штабови на локално ниво. Целиот партиски потенцијал е ангажиран. Граѓаните сакаат членство во НАТО и ЕУ и еконосмки развој - изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Вицепремиерот на Владата на РМ и главен преговарач со ЕУ, Бујар Османи, кој доаѓа од владиниот коалиционен партнер ДУИ, потврди дека има сознанија дека се формира Штаб во Владата, но и засебни штабови во засегнатите партии за референдумот.

- Населението го нема прочитано договорот. Треба да бидат само правилно информирани, а не агресивно да бидат убедувани. Ова е судбоносен момент за граѓаните и тие треба да бидат добро информирани пред да донесат одлука - рече Османи.

Можеби ќе ве интересира

Кривичен суд ја потврди одлуката за Стевчо Јакимовски

Кривичен суд ја потврди одлуката за Стевчо Јакимовски

ИЗВОР РАШЧЕ: Скопјаните ја сакаат само својата вода за пиење

ИЗВОР РАШЧЕ: Скопјаните ја сакаат само својата вода за пиење

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени