20 Октомври, 2018
0.3368
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

ДУИ прва потврди дека ќе води партиска кампања

Објавено во: Македонија 12 Август, 2018

ДУИ  е првата политичка партија која најави дека ќе плати од „свој џеб“ за да води одделна кампања за излезност на референдумот на 30 септември, на кој граѓаните треба да го искажат своето мислење за тоа дали прифаќаат преим во ЕУ и НАТО преку договорот со Атина од Преспа.

- Централниот партиски штаб е во фаза на подготовка, а ќе има и помали партиски штабови на локално ниво. Целиот партиски потенцијал е ангажиран. Граѓаните сакаат членство во НАТО и ЕУ и еконосмки развој - изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Вицепремиерот на Владата на РМ и главен преговарач со ЕУ, Бујар Османи, кој доаѓа од владиниот коалиционен партнер ДУИ, потврди дека има сознанија дека се формира Штаб во Владата, но и засебни штабови во засегнатите партии за референдумот.

- Населението го нема прочитано договорот. Треба да бидат само правилно информирани, а не агресивно да бидат убедувани. Ова е судбоносен момент за граѓаните и тие треба да бидат добро информирани пред да донесат одлука - рече Османи.

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски веднаш ќе ги исклучи седумте пратеници кои гласаа

Мицкоски веднаш ќе ги исклучи седумте пратеници кои гласаа

Мицкоски: Се ветувало ослободување од обвиненијата

Мицкоски: Се ветувало ослободување од обвиненијата

Ципрас со честитка за Заев

Ципрас со честитка за Заев

(ГАЛЕРИЈА) Никола Груевски гласаше против, но кој даде зелено светло за промени на Уставот?

(ГАЛЕРИЈА) Никола Груевски гласаше против, но кој даде зелено светло за промени на Уставот?

Заев се заблагодари и на вмровците: Со вакви одлуки луѓето стануваат херои

Заев се заблагодари и на вмровците: Со вакви одлуки луѓето стануваат херои

Му олесна и на Ахмети!

Му олесна и на Ахмети!

Пратениците од опозицијата кои излегоа на слобода гласаа „За“

Пратениците од опозицијата кои излегоа на слобода гласаа „За“

80 пратеници гласаа „За“

80 пратеници гласаа „За“

ВО ЖИВО: Следете ја седницата за уставни измени

ВО ЖИВО: Следете ја седницата за уставни измени