20 Февруари, 2020
0.0204

ДУИ СЕПАК ИЗДЕЈСТВУВА ПРОМЕНИ - Маврово, Ростуше и Дебар одат во Петтата изборна единица

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2020

ДУИ сепак издејствува промена на Изборниот законик, како што оваа партија бараше. 

Според неофицијалните информации кои вчера се појавбија, таа наводно и условувала тоа да се договори и изгласа, а за возврат тие да гласаат за законот за јавно обвинителство, но денеска од ДУИ ги демантираа овие информации, тврдејќи дека тие недвосмислено го поддржуваат носењето на законот за ЈО.

Со измените во Изборниот законик се предвидува Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица да се префрлат кон Петтата.

Ова на денешната прес конференција го потврди пратеникот Артан Груби, додавајќи дека законските измени се веќе договорени и потпишани од сите координатори на парламентарните групи. Се очекува во секој момент тие да влезат во парламентот.

Според него, со ова би се постигнало нивелирање помеѓу изборните единици.

Пратеникот рече дека со нивниот амандман бројот на гласачи во Шестата изборна единица се враќа во рамките на границата, плус пет отсто повеќе од просечниот број на шесте единици.

А токму Груби денеска тврдеше дека ДУИ недвосмислено го поддржува донесувањето на Законот за ЈО и не го условува со ниту еден друг закон

ДУИ очекува изборите да се одржат на 12 април, со донесување на законите коишто се во процедура пред распуштање на Собранието.

Тој вели дека изборите биле консензуално договорени со датум, како и дека нема никакви проблеми со СДСМ. Нагласува дека ДУИ е клучен партнер во Владата, иако било легитимно право на СДСМ да разгледуваат опции за ново парламентарно мнозинство.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Jанкулоска сведочеше за „Монструм“, голема акција има во Крушопек

ФОКУС НА ДЕНОТ: Jанкулоска сведочеше за „Монструм“, голема акција има во Крушопек

ИСЧЕЗНА ЧОВЕК: Полицијата трага по скопјанец

ИСЧЕЗНА ЧОВЕК: Полицијата трага по скопјанец

Наќе Чулев потврди дека има голема операција во Крушопек

Наќе Чулев потврди дека има голема операција во Крушопек

АКЦИЈА ВО КРУШОПЕК: Запленета голема количина дрога

АКЦИЈА ВО КРУШОПЕК: Запленета голема количина дрога

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име