18 Јануари, 2020
0.0205

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

Објавено во: Македонија 11 Декември, 2019

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, вели премиерот Зоран Заев. 

„Можеби Артан Груби не знаел, но владините коалициони партнери од ДУИ знаеле дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на разгледување во Венецијанската комисија“, вели Заев. 

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби синоќа изјави дека очекувале само два члена од законот да се испратат во Венеција.  

Синоќа во Топ Тема, пратеникот Груби тврдеше дека, од Министерството за правда го испратиле целиот закон на оценување, без знаење на ДУИ.

Министерката за правда Рената Дескоска рече дека се бараат начини како да се спроведат препораките од Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, во делот на судските постапки.

Талат Џафери, претседателот на Собранието, вели дека предлог-измените на Законот за употреба на јазиците кои ги најавува ВМРО-ДПМНЕ нема да поминат во Законодавниот дом бидејќи, според спикерот, за тоа е потребно двојно мнозинство односно Бадентерово мнозинство.

Можеби ќе ве интересира

Дали Симон Трпчевски навистина го прекинал концертот во Штип?

Дали Симон Трпчевски навистина го прекинал концертот во Штип?

Во Тетово уапсен развојник кој пред 11 години учествувал во грабеж на банка

Во Тетово уапсен развојник кој пред 11 години учествувал во грабеж на банка

Муцунски ветува добрососедска политика која ќе води напред

Муцунски ветува добрососедска политика која ќе води напред

Магла на десетина патни правци низ Македонија

Магла на десетина патни правци низ Македонија

Антонио Милошоски не сака тимот на СЈО да биде „вдомен“ кај Русковска

Антонио Милошоски не сака тимот на СЈО да биде „вдомен“ кај Русковска

ПО ИЗБОРИТЕ НА 12 АПРИЛ: Kaде се гледа себеси Бујар Османи?

ПО ИЗБОРИТЕ НА 12 АПРИЛ: Kaде се гледа себеси Бујар Османи?

(ВИДЕО) Трипуновски ненајавен направи контрола во МЗШВ во Берово

(ВИДЕО) Трипуновски ненајавен направи контрола во МЗШВ во Берово

Каде е најзагадено утрово?

Каде е најзагадено утрово?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Стоп за присилно извршување кај загрозени граѓани, Дудуш призна вина

ФОКУС НА ДЕНОТ: Стоп за присилно извршување кај загрозени граѓани, Дудуш призна вина