23 Април, 2019
0.0214

Два авиони на „Боинг 737" се урнаа од октомври

Објавено во: Свет 11 Март, 2019

Два авиони на "Боинг 737 МАС" се урнаа од октомври, пишува Бизнис инсајдер. 

Во неделата, Етиопијан Ерлајнс ЕТ302 се урна кратко време по полетувањето од меѓународниот аеродром Адис Абеба Боле. Загинаа сите 157 патници и екипажот на авионот на стар четири месеци. 

Тоа е втор скоро сосема нов авион на Боинг кој неодамна имаше фатална несреќа. Во октомври, Lion Air Flight JT610 се урна во Јаванското Море кратко време по полетувањето од Џакарта, Индонезија, при што загинаа сите 189 лица во авионот.

И двете несреќи во моментов се под истрага.

Всушност, 737 останува најпродаваниот авион на сите времиња, додека новата MAX-варијанта брзо стана најбрзо продаваниот авион во историјата на Боинг.

фото Бизнис инсајдер

Можеби ќе ве интересира

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци