21 Октомври, 2021
0.0403

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Објавено во: Економија 20 Септември, 2021

Скокнаа цените на нафтата глобално. Цените на нафтата растат втора седмица по ред. 

Тие се движат околу највисокото ниво за повеќе од еден месец, затоа што закрепнувањето на производството по ураганот во Мексиканскиот Залив е побавно од очекуваното, но влијание имаше и вредноста на доларот кој зајакна во однос на другите валути. Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 3,3 проценти минатата недела, на 75,34 долари. На американскиот пазар барелот скокна за 3,2 проценти, на 71,87 долари. 

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата