21 Октомври, 2021
0.0636

ДВА СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ, СВЛЕЧИШТА, ПА ЦУНАМИ: Алармантна состојбата на Крит, наредена е евакуација

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2021

Црквата Свети Никола во градот Ксирокампос на исток од Крит се урна откако грчкиот остров беше погоден од земјотрес со јачина од 6,3 степени, а пријавени се штети и на други згради во таа област. Земјотресот го погоди Крит и другите егејски острови, а жителите на Хераклион излегоа на улиците.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар објави дека земјотресот бил со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала, а потоа следел уште еден земјотрес од 4 степени, по што започнале свлечишта.

Пожарникарите се во состојба на готовност, а наредена е евакуација на училиштата, пренесува грчкиот портал Катимарини. Според сведочењето на жителите на Крит објавено на веб-страницата на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил силен и траел неколку секунди.

Сеизмологот Герасимос Пападопулос напиша на Фејсбук дека по силниот земјотрес во морето југоисточно од Крит, настанало мало цунами и предупреди никој не се приближува до брегот.

Како што претходно објави Институтот за геодинамика во Атина, епицентарот на земјотресот со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала бил во морската област, 23 километри југоисточно од Закрос, на длабочина од 8 километри.

Освен на Крит, земјотресот е почувствуван и на Родос и на другите егејски острови, но и на подрачјето на Атика.

Според податоците на ЕМСЦ, епицентарот бил на 120 километри од Хераклион, на длабочина од 2 километри.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка