21 Февруари, 2019
0.2587
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Двајца екс градоначалници направиле милионска сума за ручеци по ресторани

Објавено во: Македонија 21 Јуни, 2018

Двајца eкс градоначалници на Општина Старо Нагоричане ја задолжиле општината со милионска сума за ручеци и забави во неколку угостителски објекти.

Полицијата поднесе кривична пријава против М.Ј. (58) и М.С. (58), двајцата од Куманово, поради постоење на сомнение за сторено продолжено кривично дело „несовесно работење во служба“. 

Во периодот од 2009 година до ноември 2017 година, пријавените, кои во различни периоди извршувале функција градоначалник на Општина Старо Нагоричане, преку користење на услуги во повеќе угостителски објекти, заради организирање на приватни ручеци и забави, состаноци и прослави со вработени во општината, создавале високи задолжувања на сметка на локалната самоуправа. 

Првопријавениот, во периодот од 2010 до 2013 година во два угостителски објекти со свои пријатели направил сметки во вкупен износ од 2.142.538 денари, од кои еден дел платил. Второпријавениот, иако наследил долг од првопријавениот од 1.303.804 денари, продолжил со користење на угостителски услуги и во периодот од 2014 до 2017 година во четири угостителски објекти направил сметки во вкупен износ од 1.245.939 денари, од кои еден дел платил. 

Двајцата  на тој начин ја задолжиле општината за износ од 1.544.192 денари.

Можеби ќе ве интересира

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“