20 Септември, 2021
0.0246

ДВАЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ „ОПЕРИРАЛЕ“ ВО КОЧАНИ - опљачкале дури 10 куќи

Објавено во: Македонија 31 Јули, 2021

Двајца малолетници краделе низ Кочани, но полицијата ги открила.

„На 30.07.2021, по претходно добиени оперативни сознанија, во ОВР Кочани се повикани малолетник од Кавадарци со претставник од Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Кочани и малолетник од Кочани со неговиот родител, поради постоење основи на сомнение дека малолетниците извршиле кривични дела од областа на имотните деликти.
Покрај обезбедените докази дека двајцата во периодот од 22 до 29.07.2021 сториле 10 кривични дела на подрачјето на ОВР Кочани, и тоа: 7 „тешка кражба на дрзок начин“, по чл. 236 ст. 1, 1 „тешка кражба во обид“, по чл. 236 ст.1, в.в чл. 19 и 2 кривични дела „кражба“ по чл. 235 ст.1 од Кривичниот законик, при извршените службени разговори, тие и ги појасниле делата.
По документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци“, се вели во соопштението.

Можеби ќе ве интересира

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата