15 Јули, 2020
0.0243

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Објавено во: Свет 02 Јуни, 2020

Две лица загинаа во Сисеро, предградие на Чикаго, во немирите што избувнаа за време на протестите за смртта на Џорџ Флојд, соопштија официјални лица и агенции.

Портпаролот на градскиот совет во Чикаго Реј Ханани изјави дека 60 луѓе биле уапсени во градот со 84,000 жители западно од Чикаго. Тој не даде повеќе детали за идентитетот на убиените, ниту за околностите на нивната смрт.

Државната полиција на Илиноис и канцеларијата на шерифот на округот Кук, беа повикани да им помогнат на локалната полиција во понеделникот, додека демонстрантите упаднаа во продавница за алкохол и други локали за да крадат производи, додаваат агенциите.

Две лица се повредени кога возило удрило во група полицајци на демонстрациите во понеделникот вечерта во Бафало, Њујорк. Повредените полицајци се во стабилна состојба и се задржани во Медицинскиот центар во округот Ери.

Поглаварот на епархијата во Вашингтон остро го критикуваше претседателот Доналд Трамп кој организираше посета на историската црква Св.Јован крај Белата куќа, каде што беше фотографиран со Библија, откако безбедносните сили ги распрскаа мирните демонстрации од таа локација со солзавец и шок бомби.

"Јас ги мобилизирам сите федерални и локални сили, цивили и војски, за да ги заштитам правата на американците кои се придржуваат кон законот. Ако некој град или држава одбие да преземе дејства неопходни за да ги одбрани животите и имотот на нејзините граѓани, тогаш јас ќе ги распоредам армијата и ќе го решам проблемот брзо за нив". рече Трамп.


Можеби ќе ве интересира

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс