20 Мај, 2018
0.3415
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Двајцата гости на „Само вистина“ откажале во последен момент (ВИДЕО)

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Канал 5 ТВ по овие избори ќе започне медиумска иницијатива за озаконување на задолжителни дуели меѓу канидадатите за централна и локална власт.

Двајцата кандидати за градоначалници на Охрид, Митко Тилевски и Јован Стојановски, синоќа во последен момент го откажале гостувањето во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5.

„Вечерва и ние, Канал 5 ТВ, но и вие, македонската јавност конечно се соочивме со вистината – политичкиот примитивизам. Вечерва требаше да гостуваат двајцата кандидати за градоначалници на Охрид Митко Тилевски и Јован Стојановски, кои требаше пред вас, а не пред нас да ги претстават своите идеи, замисли и проекти како тие би управувале со општината Охрид во наредните 4 години“ - рече водителката Мирјана Трпчевска. 

Според телевизијата, очигледно некои од нив, но и претходно неоправдано отсутните кандидати, не се навикнати на прашања – прашања ваши, прашања на јавноста и повторно забораваат. 

„Сите тие ќе управуваат со општините со наши и ваши пари. Затоа имаат обврска да ви се претстават вам, за да знаете кому ќе го дадете вашиот глас. Очигледно сакаат да дојдат на нарачани прашања и теми, поради фактот што некои тоа им го овозможуваат, но тоа за наша и ваша среќа не е можно во Канал 5 ТВ. Легитимно е да се прашаме, ако бегаат, кукавички сега, кога се борат за фотељата, какви ли ќе бидат кога ќе станат татковци на општините? Затоа, особено охриѓани, размислете кому го давате вашиот глас. Дали на политички кукавици, или на чесни и достоинствени претставници на вашите семејства“ - кажа водителката  Трпческа.


Таа најави дека Канал 5 ТВ после овие избори ќе започне медиумска иницијатива за озаконување на задолжителни дуели меѓу канидадатите за централна и локална власт. 

Имаме право на тоа, поради вас јавноста, но и поради нашите пари, порача Телевизијата.

Можеби ќе ве интересира

Левица: Осуда за недостоинственото однесување на Заев и полтронскиот однос

Левица: Осуда за недостоинственото однесување на Заев и полтронскиот однос

„РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Што граѓаните мислат за овој предлог?

„РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Што граѓаните мислат за овој предлог?

Србов: Се истрчаа јавно дека се согласуваат со ерга омнес употреба, какви почетнички грешки

Србов: Се истрчаа јавно дека се согласуваат со ерга омнес употреба, какви почетнички грешки

Нормализирано е водоснабдувањето на Христо Татарчев

Нормализирано е водоснабдувањето на Христо Татарчев

Koга е следната средба со Нимиц за името?

Koга е следната средба со Нимиц за името?

ТМРО: Со Грција требаше да се преговара само за враќање на имотите на протераните Македонци

ТМРО: Со Грција требаше да се преговара само за враќање на имотите на протераните Македонци

Ќе имаме ли дожд и денеска?

Ќе имаме ли дожд и денеска?

Пресметано за колку години ќе започне оскудацијата во Македонија со матични лекари

Пресметано за колку години ќе започне оскудацијата во Македонија со матични лекари

Прекинато водоснабдување во Припор

Прекинато водоснабдување во Припор