06 Декември, 2022
0.0242

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Се уште се чекаат официјални информации за околностите на тешката сообраќајна несреќа кај Мостар, во која загинаа Борис (35) и Маријана (34) Крстиќ и нивниот 9-годишен син, додека нивната 3-годишна ќерка беше тешко повредена и се бори за живот.

Трагедијата најверојатно се случила поради алкохол и трките на возачите на БМВ Х5 и Мерцедес.

Загина и еден од нив, возачот на БМВ Х5 Мате Приморац (46).

Како се случи несреќата?

Како што пишува вечерва Аваз.ба, според една верзија на настанот, сообраќајната несреќа ја предизвикал Приморац, кој непрописно престигнал на место каде дозволената брзина е 60 километри на час, при што удрил во мерцедес управуван од Миле Доко (31), потоа во БМВ управувано од Л.Ш. (22) и конечно со сета сила во Renault Scenic во кое се наоѓало семејството Крстиќ и се движело од спротивна насока.

Исто така, пишува Аваз, Приморац и Доко присуствувале на заедничка крштевка во ресторан во Мостар, од каде се упатиле кон Читлук и Меѓугорје, каде што живеат. Оттаму додаваат дека се шпекулира дека Приморац почнал да го престигнува Дока, но дека не дозволил и следела трка.

Доко се спасил неповреден, а уште три лица, покрај тригодишната ќерка на семејството на жртвата, се здобиле со тешки физички повреди. Ниту еден од нив не е во животнозагрозувачка состојба.

Еден возач имал 2,5 промили алкохол во крвта?

Hercegovina.info пишува дека нивото на алкохол во крвта на Доки е измерено на 2,5 промили.

Додаваат дека Приморац бил бизнисмен и се занимавал со угостителство и монтажа на разладни комори, а Миле Доко кој го возел мерцедесот е син на еден од херцеговските тајкуни.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува