25 Август, 2019
0.0188

Две сценарија за Македонија: Или Албанците ќе им пресудат на изборите или ...

Објавено во: Македонија 24 Април, 2019

Со слабата излезеност во првиот круг (помалку од 50 отсто) , како што и се очекуваше, Северна Македонија ја чека втор круг на избори за претседател, кои ќе се одржат на 5 мај. Се претпоставува дека во вториот круг ќе победи кандидатот на Зоран Заев, бидејќи глас би можеле да му дадат албанските гласачи. Ова го пишува српски „Блиц“ повикувајќи се на хрватскиот „Утрински весник“.

Иако Стево Пендаровски, кандидатот на владеачките Социјалдемократи на Зоран Заев и уште десетина помали коалициони партнери, и претставничката на опозицијата Силјановска Давкова, практично се израмнети со нешто повеќе од 42 отсто гласови, изгледа дека во вториот круг, и покрај тоа, би требало да победи кандидатот на владеачките, стои понатаму во анализата на погореспоменатиот медиум.

Имено, трет со 11 отсто од гласовите бил Блерим Река, кандидат на неколку помали албански партии. Но претпоставка е дека тоа било максимум за Силјановска, и дека за Пендаровски глас ќе дадат и Албанците, сегашните гласачи на Река, па тој ќе има таман толку за да победи на избори, пишува  хрватски „Утрински весник“.

Во двете сценарија кои ги потенцираат медиумите од регионот, се пишува дека за да бидат правосилни изборите, потребно е да излезат барем 40 отсто од избирачите, па можеби ВМРО ДПМНЕ би можеле да посегнат кон тактика за бојкот на изборите, за да со тоа би можеле да отворат нова институционална и политичка криза. Овие избори освен гласање за нов шеф на државата се и одреден референдум за Заев и неговата политика и сојузништво со Албанците, се наведува понатаму во текстот.

Имено, токму Заев е заслужен за Преспанскиот договор со Грција, со кој земјата го смени името во Северна Македонија, а со тоа излезе и од повеќегодишната изолација и во јуни би требало да добие датум за пристапни преговори за ЕУ, а во декември да стане полноправна членка на НАТО, што требало да се случи уште во 2009 година со Хрватска и Албанија.

ВМРО ДПМНЕ се противеше на Договорот и сега настојуваат, или на Заев на врат да му стават претседателка која ќе му прави проблеми или пак ќе предизвикаат нова криза ако пропаднат изборите, која би можела да изроди нови парламентарни избори и со тоа да го одложи датумот на бриселските преговори, со што Северна Македонија би била вратена чекор назад.

Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол